Oznakuj swojego pupila

Oznakuj swojego pupila

Szczepienia ochronne - lepiej zapobiegać niż leczyć

Decydując się na zamieszkanie z psem lub kotem, trzeba pamiętać, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemności, ale przede wszystkim szereg obowiązków związanych z jego pielęgnacją i zdrowiem. Adoptowanego pupila powinien jak najszybciej obejrzeć weterynarz, a opiekun musi zadbać o to, aby swojego zwierzaka zaszczepić przeciwko najczęstszym chorobom zakaźnym.

Rolą szczepień jest ochrona pupila przed chorobami, które mogą okazać się groźne dla jego zdrowia i życia. Znacznie lepiej, jeżeli klinika weterynaryjna będzie miejscem odwiedzanym wyłącznie z okazji wizyt kontrolnych i wykonania szczepień, niż polem walki, na którym weterynarz toczy walkę o życie ukochanego psa lub kota, który nie został zaszczepiony i miał pecha zachorować. Nawet jeśli mimo szczepień zwierzę zachoruje, choroba będzie miała zdecydowanie łagodniejszy przebieg.

Jak przebiega podanie szczepionki?

Szczepienia może wykonywać wyłącznie weterynarz. Tylko lekarz weterynarii będzie w stanie zalecić optymalny program szczepień, dobrać odpowiedni dla zwierzęcia preparat, a także stwierdzić, czy zwierzę poddawane szczepieniu jest zdrowe. Szczepienia psów i kotów podawane są w formie zastrzyków z materiałem biologicznym pochodzącym ze specjalnie przygotowanych szczepów wirusów lub bakterii (zwykle inaktywowanych lub o zmniejszonej zjadliwości).

Kalendarz szczepień dla szczeniąt i kociąt

Profesjonalna przychodnia weterynaryjna (zobacz ofertę przychodnia weterynaryjna we Wrocławiu - PrzychodniaNovet.pl)  przedstawia opiekunowi zalecany program szczepień. W przypadku psów obowiązkowe jest coroczne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Po raz pierwszy należy zaszczepić szczeniaka w wieku 3 miesięcy. Wcześniej, w wieku 6 tygodni pies powinien otrzymać szczepionkę przeciw nosówce i parwowirozie. To moment, kiedy traci naturalną odporność. W 8-9 tygodniu, a następnie w 11-12 tygodniu życia powtarza się te szczepienia, a dodatkowo szczepi pupila przeciwko chorobie Rubartha, parainfluenzy i leptospirozie.

Kocięta należy koniecznie zaszczepić przeciwko panleukopenii, herpeswirozie i kalciwirozie w wieku 6-8 tygodni. Powtarza się szczepionkę w wieku 10-12 oraz 12 -14 tygodni i wówczas zaleca się dodatkowo ochronę przed chlamydiozą. U kotów wychodzących warto pomyśleć o szczepionce przeciwko białaczce kociej oraz wściekliźnie (w przypadku kotów nie jest obowiązkowe).

Zalecenia na zakończenie

Przed podaniem szczepionki należy zwierzę odpowiednio wcześniej odrobaczyć. W momencie szczepienia musi być zdrowe. Jeśli pojawią się powikłania po szczepieniu (na przykład utrzymujący się stan zapalny), należy natychmiast skontaktować się z przychodnią.


Tagi: szczepienia zwierząt, szczepienia ochronne
Autor: lukasz Dodano: o godzinie 22:25 dnia 27.02.2016

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu