Czy jesteś przygotowany na adopcję zwierząt?

Czy jesteś przygotowany na adopcję zwierząt?

Nie da się ukryć, że adopcja zwierząt robi się coraz popularniejsza, zwłaszcza w kręgach osób empatycznych i chcących pomóc bezdomnym zwierzakom. Nie każdy jednak od razu jest gotowy na adoptowanie nowego, czworonożnego członka rodziny.

Nadal pokutuje mit o tym, że zwierzę może mieć praktycznie każdy. Jest on o tyle bolesny, że przemienia się potem w cierpienie zwierząt – zarówno to świadome, związane ze złym traktowaniem, jak i nieświadome, polegające na nieumiejętności zaspokojenia psich potrzeb. Sprawdźmy, jak przygotować się na adopcję zwierząt.

Wiedza o zwierzęciu

Bardzo istotne jest to, aby adopcja zwierząt dokonywała była przez osoby pełnoletnie, mające w pełni świadomość, jaki krok podejmują. Zwierzę to zobowiązanie na lata; istota, o którą trzeba bardzo dbać, zarówno w zakresie profilaktyki weterynaryjnej i leczenia, jak i szkolenia czy codziennych problemów. Należy sobie uświadomić, że do zwierzęcia nie podejdziemy jak do człowieka – wytłumaczenie, dlaczego nie może czegoś robić po prostu nic nie da, bo pies czy kot nas nie zrozumieją. Dlatego na początek warto posiąść nieco wiedzy o gatunku zwierzęcia, które chcemy adoptować, a w razie potrzeby zapisać się z nim od początku na odpowiedni kurs.

Warunki psychiczne

Każda osoba, którą interesuje adopcja psa lub kota, powinna mieć odpowiednie warunki psychiczne. Warto przygotować swoją cierpliwość, bo zwierzę adoptowane może mieć na początku różne problemy. Co więcej, nie należy przesadzać z empatią – trzeba postępować konsekwentnie, ale łagodnie, co pozwoli na nawiązanie ze zwierzęciem więzi, a jednocześnie wyznaczenie pewnych zasad. Warto jeszcze raz podkreślić, że adopcja zwierząt powinna być decyzją dojrzałą i odpowiedzialną.

Co z mieszkaniem?

W zasadzie w każdej wielkości mieszkaniu może mieszkać pies czy kot. W przypadku tego ostatniego istotne jest zabezpieczenie okien i balkonu siatką, aby nieumyślnie nie doszło do tragedii. Jeśli chodzi o psy, w niektórych wypadkach adopcja zwierząt odbywa się ze wskazaniem do zamieszkania na podwórku przy domu. W przeważającej ilości jednak psy mogą mieszkać w odpowiednio przygotowanym mieszkaniu. Należy wyznaczyć w nim miejsce na legowisko i miski – oba w spokojnym miejscu – a także zadbać o to, aby wszelka chemia i substancje groźne dla psiego zdrowia były zabezpieczone.


Tagi: adopcja zwierząt, schronisko dla zwierząt, adopcja kota, adopcja psa
Autor: Greypet Dodano: o godzinie 14:29 dnia 09.08.2016

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu