Jak sobie radzić z pchłami?

Jak sobie radzić z pchłami?

Pchły to pasożyty żywiące się krwią, które mogą atakować wiele gatunków ptaków i ssaków. Chociaż pchły u psów i kotów nie zakażają ludzi, mogę nas ludzi gryźć. Pchły to jeden najczęstszych problemów medycznych z którymi muszą się zmagać weterynarze. Zwierzęta bardzo cierpią z tego powodu, ukąszenia pcheł może wywołać poważne reakcje alergiczne u niektórych zwierząt. Intensywny świąd spowodowany pchłami powoduje, że zwierzęta zaczynają się drapać i gryźć. Może to prowadzić do ran skóry, zakażenia skóry i bardzo złego samopoczucia u Twojego zwierzaka. Nawet jeśli zwierzę nie jest uczulone na ukąszenia pcheł, pchły mogą przenosić groźne choroby, takie jak bakterie lub inne pasożyty np. tasiemce.

Jak dochodzi do zarażenia pchłami?

Niestety pchły należą do bardzo wytrzymałych pasożytów. Wysokie temperatury i wilgotności może je zabić. Jednak bardzo szeroki zakres warunków atmosferycznych w których mogę przetrwać, czyni je bardzo trudnymi do całkowitego usunięcia. Pchły mogę przejść w stan uśpienia które może trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli zabieramy się za likwidowanie tych pasożytów, musimy być bardzo zdesperowani i wytrwali żeby się ich pozbyć.

Jeśli zwierzę spędza czas na zewnątrz, w hodowli, lub wokół innych zwierząt, ryzyko przenoszenia pcheł pomiędzy zwierzętami znacznie wzrasta. Nie oznacz to wcale, że zwierzęta które spędzają czas tylko w domach lub ogrodach bez kontaktu z innymi zwierzętami są całkowicie bezpieczne. Ponieważ warunki temperatury i wilgotności wewnątrz domu są dość stabilne, pchły mogą żyć tam dosyć łatwo. Po przybyciu do domu, pchły mogą mnożyć się bardzo dobrze w sprzyjających warunkach całorocznych, dodając do tego wyzwania kontrolowania ich w środowisku domowym.

Jak mogę sprawdzić, czy mój zwierzak ma pchły?

Znakiem szczególnym który powinien nam dać do myślenia i zmobilizować do sprawdzenia naszego zwierzaka są drapanie, gryzienie się oraz ocieranie o meble. Pchły nie zawsze będą widoczne na sierści pasa, jednak jeśli występuje ich dużo, jest szansa na zobaczenie ich na ciele psa lub kota. Można je znaleźć podczas czesania psa z specjalnym grzebieniem do pcheł. Dorosłe pchły są najłatwiejsze do znalezienia, ale stanowią one mniej niż 5% całej kolonii pcheł. Jaja, larwy i poczwarki pcheł stanowią pozostałe 95% populacji i są znacznie trudniejsze do znalezienie.

Kolejnym źródłem informacji o problemie pcheł mogą być małe czarne plamki na skórze zwierząt. Są to odchody pcheł.

Niektóre zwierzęta są uczulone na pchły i nawet jedno ukąszenia pcheł może spowodować świąd i czerwone plamy na ciele pupila. Inne zwierzaki mogą mieć bardzo łagodne objawy swędzenia lub wcale nie mieć żadnych objawów. Tylko dlatego, że zwierzę nie drapie, nie oznacza, nie ma pcheł. Dlatego warto regularnie sprawdzać czy nasz pupil nie ma sobie pasażerów na gapę.

Jak pozbyć się pcheł?

Ponieważ inwazja pcheł obejmować wiele różnych etapów życia pcheł, niezbędna jest skuteczna strategia leczenia, która pomoże pozbyć się wszystkich pasożytów. Jeśli uważasz, że Twój pupil ma pchły, udaj się do lekarza weterynarii. Twój pies może mieć zakażenie skóry lub inny problemu, który wymaga interwencji. Nie bagatelizuj problemu! Gdy zwierzę zostało zbadane, lekarz weterynarii może zalecić bezpieczny i skuteczny produkt, którego można użyć do pozbycia się pcheł. Niektóre produkty przeznaczone do usuwania dorosłych pcheł, podczas gdy inne preparaty do usuwania jaj lub larw. Niezależnie od tego, jaki produkt jest używany, zazwyczaj wymagane są wielokrotne zabiegi, aby całkowicie wyeliminować zarażenie. Jeśli masz wiele zwierzęta w domu, każde zwierzę powinno być leczone odpowiednim produktem.


Tagi: pchły, jak pozbyć się pcheł, usuwanie pcheł
Autor: lukasz Dodano: o godzinie 16:03 dnia 10.08.2016

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu