Jeże w Polsce

Jeże w Polsce
Jeże w Polsce

Jeżowate to rodzina małych, naziemnych ssaków łożyskowych pokrytych sztywnymi włosami przekształconymi u niektórych w kolce. Jeże żyją w Europie, Azji Nowej Zelandii i Afryce. W Polsce najczęściej można spotkać jeża europejskiego. Jeż europejski posiada około 5000 kolców. Spotkanie jeża nie jest proste, jeże prowadzą nocny tryb życia co nie ułatwia ich obserwacji. Jeże są spokrewnione z kretami, ryjówkami oraz almikami.

Jeże żywią się głównie owadami, ale nie pogardzą też małymi ssakami, płazami, jajami ptaków. W tym momencie należy obalić mit, jeża zbierającego jabłka. Jeże mimo że są wszystkożerne, nie przepadają za jabłkami, a obrazki z młodości przedstawiające jeże z nabitymi na kolce jabłkami to tylko bajki. Podstawowym pokarmem jeży są owady. Jeden jeż potrafi zjeść nawet 200 gramów owadów dziennie. Jest to zwierzę z punktu widzenia ludzi bardzo pożyteczne, ponieważ zjadane przez nie owady w znacznej części szkodzą uprawom rolnym.

W naszym klimacie jeże mogą zapadać w sen zimowy. W ten sposób potrafią przetrwać srogie zimny. Zazwyczaj zakopują się w stercie liści i śpią w nich aż do wiosny. Jeże w Polsce są pod ścisłą ochroną gatunkową.


Tagi: jeż, ochrona zwierząt
Autor: matakari Dodano: o godzinie 23:14 dnia 12.12.2011

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu