Cukrzyca u kotów

Cukrzyca u kotów

Czy wiecie, że kot także może zachorować na cukrzycę? Choroba ta dotyka 1 na 200 kotów, czyli dość dużo. Zazwyczaj zapadają na nie starsze koty, które mają problem z nadwagą. Jak więc zapobiegać cukrzycy u kotów? Oraz, jak rozpoznać jej pierwsze objawy?

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Brak lub niedobór, ważnego dla kociego metabolizmu hormonu - insuliny, powoduje, że we krwi wzrasta poziom glukozy. Nie jest ona dostarczana do komórek, wskutek czego, organizm wykorzystuje do produkcji energii, białka i tłuszcze. Prowadzi to do stopniowego wyniszczania organizmu. Niewykorzystana glukoza jest wydalana z moczem, a we krwi powstają ciała ketonowe. Zwierzę u którego zdiagnozowano tę chorobę musi mieć zwykle podawaną regularnie insulinę, tak jak jest to w wypadku ludzi, oraz stosować odpowiednią dietę.

Wiadomo jednak, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Leczenie jest długie i sporo kosztuje. Profilaktyka natomiast jest znacznie tańsza, bo polega na wprowadzeniu zdrowej diety od początku. Ponieważ największe ryzyko zachorowania na cukrzyce występuje u wykastrowanych samców, to właśnie na ich dietę powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Warto znaleźć sobie jakiś dobry sklep zoologiczny online, poczytać trochę o składzie różnych karm i potem zamawiać odpowiednie. Pamiętamy przy tym o paru zasadach. Po pierwsze, nie przekarmiamy kota. Chociaż powinien on zjeść kilka posiłków na dobę, to jednak muszą to być małe porcje. Karma sucha dla kota oraz karma mokra powinna zawierać dużo mięsa, a nie wypełniaczy. Warto więc czytać z czego składa się karma, którą podajemy naszego kociakowi. Po drugie, kot powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody, co przy okazji zapobiegnie również jego kłopotom z nerkami. Po trzecie: dbamy o to, by nasz kocur miał odpowiednią ilość ruchu. Jeśli z natury jest trochę leniwy, i sam nie zajmie się zabawą, to bawmy się z nim. Zostawiajmy też w jego otoczeniu, różne kocie zabawki.

Cukrzycę wcześnie wykrytą u kotów łatwiej jest leczyć. Można ją nawet w pewnym stopniu wyhamować. Dlatego ważne jest, byśmy umieli rozpoznać pierwsze objawy tej choroby u swego pupila. Jeśli więc zauważymy, że nasz kot pije znacznie częściej niż zwykle, traci apetyt oraz ma wyraźnie pogorszone samopoczucie, tzn wydaje się apatyczny i niezainteresowany żadnymi zabawami, to powinniśmy się tym zaniepokoić. Jeśli jeszcze dodatkowo jego sierść zaczyna wyglądać gorzej, to już najwyższy czas udać się do weterynarza, by zdiagnozował, co jest naszemu kotu. Być może to tylko jakieś pasożyty, ale tak naprawdę, dopiero badania wykażą, czy czasem nie jest to przewlekła choroba – cukrzyca. Gdyby tak było, nie załamujmy się, ale zastosujmy do wszelkich wskazówek weterynarza. Leczone koty mogą żyć jeszcze wiele lat.


Tagi: cukrzyca u kota, zdrowie kotów, koty
Autor: lukasz Dodano: o godzinie 22:31 dnia 16.08.2016

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu