Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Dla posiadaczy kotów niewychodzących bardzo istotnym elementem życia w jednym domu z mruczkiem jest to, aby posiadł on umiejętność korzystania z kuwety. O ile kot wychodzący, nawet pod kontrolą, chętnie skorzysta z możliwości załatwienia swoich potrzeb na dworze, o tyle w domu niezbędne jest ustawienie wypełnionej żwirkiem kuwety.

I choć koty to zwierzęta niezwykle czyste, trzeba mieć na uwadze, że nauka korzystania z kuwety niektórym z nich idzie ciężko. Sprawdźmy, dlaczego tak się dzieje, jak dobierać kotu kuwetę oraz co zrobić, aby przyspieszyć proces nauki korzystania z niej.

Właściwa kuweta i żwirek

Pierwszym krokiem jest dobranie właściwej kuwety oraz odpowiedniego żwirku. Jeśli mamy do czynienia z kotem, którego matka nie nauczyła korzystania z kuwety, sprawa jest nieco utrudniona. Pierwszym krokiem zatem powinno być postawienie kuwety odkrytej – te zakryte można wprowadzić na późniejszym etapie, bo są bardziej estetyczne, często jednak kocięta nie chcą z nich korzystać bądź po prostu… w nich śpią. Do kuwety dla kota dobrze jest wsypać na początek specjalny, oczyszczony piasek dostępny w sklepach zoologicznych, bo jest on najłatwiejszy i najbardziej naturalny w nauce korzystania z kuwety. Co więcej, kocięta często próbują jeść wypełnienie kuwety, a piasek nie będzie tak szkodliwy jak żwirek bentonitowy czy silikonowy. Z czasem można piasek mieszać ze żwirkiem, aż do całkowitego przestawienia kota. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy kot będzie chciał się załatwić do każdego żwirku.

Odstraszanie i zachęcanie

Przy wprowadzaniu kuwety dla kota ważne są dwa aspekty działania – zachęcanie kota do załatwiania się w kuwecie oraz odstraszanie go od załatwiania w innych miejscach. Jeśli jest jakieś miejsce, w którym kot zwykł się dotychczas załatwiać bez naszej akceptacji, trzeba je wyczyścić i potraktować środkiem odstraszającym. Mniejsze kocięta warto zanosić do kuwety, gdy tylko widzimy, że szykują się do załatwienia potrzeb. Jeśli kuweta dla kota budzi jego strach, możemy potraktować ją odrobiną kocimiętki w sprayu, co rozluźni kota i pozwoli mu załatwić potrzeby.

Usuń rozproszenia

Czasami problemy w korzystaniu z kuwety dla kota wiążą się ze strachem przed danym miejscem czy zbyt dużą liczbą rozproszeń. Kuweta powinna stać w miejscu stale dostępnym dla kota, a jednocześnie cichym i bezpiecznym, aby podczas toalety kot nie został przypadkowo przestraszony. Co więcej, dobrze, gdy usuniemy nisko stojące kwiaty z łatwo dostępną ziemią, do których koty często chcą się załatwiać odruchowo.


Tagi: kuwety dla kota, kot w domu
Autor: Keko Dodano: o godzinie 15:36 dnia 23.08.2016

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu