Pielęgnacja psów w zimie

Pielęgnacja psów w zimie
Jak zapobiec kontuzji łap podczas zimowych spacerów.

Zima potrafi wdać się w skórę nie tylko ludziom. Dla niektórych psów, sroga zima, również oznacza problemy. W zimie najczęściej kontuzji mogą ulec psie łapy lub opuszki. Żeby zapobiec urazom wystarczy stosować się do kliku prostych zasad.

Jednym z podstawowych zagrożeń w okresie zimy dla łap(a dokładniej dla opuszek) naszych pupili, jest sól wykorzystywana do roztapiania lodu na chodnikach i jezdniach. Dłuższy kontakt soli z opuszkami, może powodować poparzenia. Na spacerach jak tylko to możliwe, pozwól psu na chodzenie po trawie, śniegu, lub innym miejscu nie posypanym solą.

Oprócz poparzeń, psy mogą nabawić się niestrawności. Psy liżąc swoje łapy zlizują sól co wpływa bardzo niekorzystnie na ich układ pokarmowy. Dobrą praktyką w takiej sytuacji, jest przemywanie łap po spacerze. Przygotuj sobie miskę z ciepłą wodą oraz ręcznik, i po zakończonym spacerze przetrzyj łapki pasa oraz swoje obuwie ciepłą wodą.

Częstym problemem pojawiającym się podczas zimy, szczególnie u psów długowłosych, są kulki lodu robiące się między pazurami. Twarde kluki lodowe uformowane między pazurami lub opuszkami mogę kaleczyć psa podczas spacerów. Żeby redukować ryzyko związane z powstawaniem kulek lodowych, w okresie zimowym przytnij krótko sierść lub włos psa między pazurami oraz pomiędzy opuszkami. Przycięta sierść zapobiegnie również nadmiernemu osadzaniu się na łapach psów soli, oraz innych chemikaliów wykorzystywanych do rozmrażania chodników i jezdni.

Podczas srogiej zimy powinny również zostać zmienione zwyczaje spacerowe. W bardzo chłodne dni, nie zaleca się długich spacerów. Zamiast długich spacerów, lepiej zrobić kilka krótkich. Długie spacery mogą między innymi powodować powstawanie lodowych kulek między pazurami, na uszach ogonach, oraz doprowadzić do odmrożenia lub hipotermii. Jeśli podejrzewasz że twój pies może mieć hipotermię, udaj się niezwłocznie do weterynarza.

Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę to wysuszenie skóry spowodowane suchym chłodnym powietrzem. Psy tak jak każda inna istota reagują na zmiany pogodowe. W suche, zimne i wietrzne dni, skóra zwierząt ulega znacznemu wysuszeniu. Tak jak my smarujemy skórę, tłustymi kremami, należy w podobny sposób zadbać o nasze zwierzaki. Szczególnej uwagi wymagają opuszki, które należy w czasie zimy smarować tłustym kremem lub wazeliną. Zaniedbanie psich łap może doprowadzić do popękania skóry, i powstania trudnych do zagojenia bolesnych ran.


Tagi: psy, zima, pielęgnacja
Autor: lukasz Dodano: o godzinie 11:46 dnia 30.01.2012

Komentarze

  • testt 13 gru 2012, 13:06:44
    12345678
  • aa 13 gru 2012, 13:06:27
    testetst
  • luk 13 gru 2012, 13:06:14
    koment
Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu