Podróże z psem - moje doświadczenia

Podróże z psem - moje doświadczenia

Psy nieprzyzwyczajone do jazdy samochodem mają skłonność do wymiotowaniaw podróży. Zaleca się od małego przyzwyczajać psa do podróżowania. Powtarzające się regularnie jazdy samochodem, powiązane z przyjemnym celem, nadają się do tego najlepiej. Jeżeli jest to np. spacer na wsi, dłuższe podróże samochodem szybko będą odczuwane przez psa jako miłe. Można jednak trafić na psa, który przez całe życie będzie chorował podczas jazdy. W takim przypadku przed każdą dłuższą podróżą trzeba będzie podać mu odpowiednie leki zalecone przez weterynarza.

Duże psy najlepiej podróżują w bagażniku samochodu kombi, oddzielonym od przedniej części siatką. Mniejszym psom wystarczy klatka z włókna szklanego albo wikliny. Przy okazjonalnych albo niespodziewanych jazdach psy chętnie leżą na kocu na tylnym siedzeniu. Jednak wtedy zawsze powinien siedzieć obok ktoś, kto uważa na zwierzę. Szczeniakom wystarcza karton albo koszyk, wewnątrz dobrze wyścielony, ale ponadto konieczna jest jeszcze butelka z ciepłą wodą.

Psów nie można pozostawiać w samochodzie zbyt długo samych, przede wszystkim, jeżeli jest bardzo gorąco; skutkiem może być śmiertelny udar, który występuje szybciej niż się mniema. Aby można było pozostawić bezpiecznie okno otwarte, zakłada się na nie na ten czas odpowiednią ruchomą kratę. Takie rozwiązanie może jednak być niewystarczające do ochłodzenia wnętrza samochodu przy dużym upale.

Przed rozpoczęciem podróży pies musi wysiusiać się, załatwić i wystarczająco napić. Kilka godzin przed odjazdem można mu też dać niewielki posiłek. Podczas jazdy trzeba co dwie, trzy godziny robić małą przerwę, żeby zwierzę mogło się napić i rozprostować. Przy długich jazdach (10-12 godzin) zaleca się dać psu jeść, wtedy gdy samemu je się obiad albo kolację.

Podróż samolotem

Bardzo długie odległości powinno się pokonywać z psem raczej samolotem. Jest to wprawdzie stosunkowo drogie, ale zmniejsza do minimum niewygodny czas podróży. Jak przy wszelkich podróżach, na kilka godzin przed trzeba dać psu pić i mały posiłek. Do transportu powietrznego potrzebne są pojemniki zgodne z postanowieniam International Air Transport Association (IATA). Niektóre towarzystwa lotnicze mają jednak własne przepisy. Dlatego zaleca się zawczasu zasięgnąć informacji o odnośnych postanowieniach, zarówno w miejscu odlotu, jak też w miejscu przylotu.

IATA nakazuje poza tym co następuje:

- podróżujące psy z krótką kufą (boksery, buldogi, pekińczyki i mopsy) nie mogą mieć żadnych kłopotów oddechowych; - pręty na przedniej ściance pojemnika muszą przebiegać równolegle; - ciekących suk nie należy przewozić; - nie przewozi się suk karmiących i jeszcze nie odłączonych szczeniąt; - nie należy również przewozić szczeniąt odłączonych, które nie skończyły jeszcze ośmiu tygodni; - szczenięta mogą podróżować razem, ale w niektórych krajach nakazany jest transport w oddzielnych boksach; - znajomy przedmiot w boksie uspokaja psa; - na zewnętrznej stronie boksu musi być umieszczone imię psa.

Podróżując za granicę warto dokładnie sprawdzić jakie przepisy obowiązują w docelowym kraju. Jest to bardzo ważne, ale o tym w następym poście.


Tagi: pies, pies w podróży, pies w samolocie
Autor: figa Dodano: o godzinie 13:21 dnia 28.02.2013

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu