Walka z pasożytami

Walka z pasożytami

Wiosna i lato to pora owadów, a tym samym pasożytów. Kleszcze i pchły stanowią dla psa utrapienie, a także niebezpieczeństwo, dlatego przy najmniejszych oznakach pojawienia się pasożytów trzeba zacząć je zwalczać.

Jednym z najczęstszych pasożytów psich jest pchła, która może także przenieść się z psa na człowieka. Pchły dla psa są o wiele bardziej niebezpieczne, niż się na ogół przypuszcza, gdyż przenoszą tasiemca. Jeżeli pies zmiażdży pchłę zębami może się zdarzyć, że połknie znajdujące się w niej cysty tasiemca (Dipiłydium caninum). Dlatego też psy, szczególnie w ciepłych porach roku, gdy pcheł jest wyjątkowo dużo, trzeba uważnie obszukiwać. Zwłaszcza długowłose są podatne na zapchlenie, ponieważ w ich szacie pchły czują się szczególnie dobrze. Częstokroć pomaga dopiero energiczna dezynsekcja.

Zwalczając pchły, trzeba się skoncentrować przede wszystkim na uszach, brzuchu, piersi i pachwinach. Zapchlenie łatwo poznać po charakterystycznych czarnych odchodach insektów na skórze psa. Istnieją doskonałe środki do zwalczania pcheł i kleszczy, które na kilka tygodni gwarantują ochronę, a dla psa właściwie są nieszkodliwe (między innymi obróżki nasączone preparatem odstraszającym pchły i kleszcze).

Pchły nie mnożą się na samym psie, tylko wyłącznie w pęknięciach i szczelinach psiej budy albo w załomkach legowiska. Dlatego też wszystkie miejsca, gdzie pies śpi lub chętnie się wyleguje - wybieg, budę, koszyk, legowisko (względnie pokój, w którym się ono znajduje) - trzeba gruntownie i starannie czyścić i dezynsekować odpowiednimi środkami. Koce albo dywany trzeba prać w gorącej wodzie i ewentualnie spryskiwać poleconym przez weterynarza środkiem insektobójczym, a w razie inwazji pasożytów najlepiej zniszczyć.


Tagi: pasożyty u psów, higiena psów, psy
Autor: ralf Dodano: o godzinie 09:26 dnia 01.03.2013

Komentarze

  • Czworonog 13 sie 2013, 10:04:57
    Pielęgnacja zwierząt jest ważna, szczęśliwie duży wybór akcesoriów pielęgnacyjnych można znaleźć na maxizoo.pl. Polecam
  • Czworonog 13 sie 2013, 10:04:57
    Pielęgnacja zwierząt jest ważna, szczęśliwie duży wybór akcesoriów pielęgnacyjnych można znaleźć na maxizoo.pl. Polecam
Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu