Kupno psa na co zwracać uwagę?

Kupno psa na co zwracać uwagę?

Najpierw trzeba się upewnić, że pies jest zdrowy. Trzeba się też ze sprzedającym umówić, że gdyby zwierzę byto chore, to weźmie je z powrotem. Dlatego powinno się jak najszybciej odwiedzić weterynarza, aby zbadał szczenię pod następującym kątem: żywe i wesołe zachowanie.

Solidne ciało z ładnym, gęstym futrem, przy czym pies nie może okazywać odruchów bólu, gdy się go dotyka; czysty nos, oczy i uszy bez oznak wydzieliny (kropla jasnej, przezroczystej cieczy przy otworach nosa jest normalna); dziąsła, język i wewnętrzna strona powiek muszą być różowe. Nie ma objawów biegunki (jeżeli to możliwe, zbadać kał i sprawdzić, czy okolica odbytu i włosy na łapach nie wykazują śladów ekskrementów. Nie ma śladów pasożytów (glista albo tasiemiec) w kale (jeżeli brzuch szczenięcia jest spuchnięty zanim skończy jeść, prawdopodobnie nie został odrobaczony). Nie ma plam, skaleczeń albo łupieżu w szacie i na skórze, nie kaszle.

Trzeba zapytać sprzedawcę, czy i jak szczenię zostało odrobaczone. Trzeba też kazać pokazać sobie książeczkę szczepień zwierzęcia. Szczeniąt, które nie otrzymały pierwszego z zaleconych szczepień, nie można odłączyć od matki. Kupując psa rasowego, należy kazać sobie pokazać papiery hodowlane. W dokumencie zwanym rodowodem, właściwy związek hodowców i jego nadrzędna organizacja potwierdzają oficjalnie czystość rasową, W Polsce jest to Związek Kynologiczny. Zwierzę otrzymuje stamtąd numer, przy czym niektórzy właściciele każą ten numer psu wytatuować.

Na koniec warto przytoczyć słowa pisarza, Piera Scanzianiego, zapalonego miłośnika psów, który m.in. zasłużył się w sposób decydujący dla hodowli mastiffa neapolitańskiego: "Nie kupujcie psów u zawodowych sprzedawców. Dla nich pies, to pies, jak małpa to małpa albo ptak to ptak. (...) Nie kupujcie od ludzi, u których w łazience stoi skrzynka, gdzie znajdują się matka i szczenięta. Została ona pokryta przez pierwszego lepszego psa z sąsiedztwa i teraz ludzie chcą się pozbyć bagażu, który zaświnia dom. (...) Nie kupujcie pod wpływem nagłego impulsu, że natychmiast musicie mieć psa. Nigdy nie zapominajcie, iż bierzecie pomocnika, współpracownika, robotnika, ucznia, przyjaciela, członka rodziny, z którego jest się dumnym i który sprawia radość. Z nim spędzicie miłe godziny i dnie, w smutnych chwilach będzie przy was, nawet wtedy, gdy wszyscy inni już was opuścili".


Tagi: kupno psa, wybór psa
Autor: ilka Dodano: o godzinie 08:41 dnia 11.03.2013

Komentarze

  • Czworonog 13 sie 2013, 09:53:11
    Mając psa warto zaopatrzyć się w niezbędne artykuły, np na www.maxizoo.pl można znaleźć karmy, budy i inne nizbędne artykuły.
Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu