Prawa Zwierząt

Prawa Zwierząt
Prawa zwierząt

Do słynnych zwolenników ochrony praw zwierząt należał już Pitagoras, a szacunek do wszystkich stworzeń propagował św. Franciszek. Jan Jakub Rousseau uważał, że człowiek ma wręcz obowiązki wobec zwierząt.

Akty prawne

Pierwsze akty prawne przewidujące kary za znęcanie się nad zwierzętami ukazały się w Anglii w XIX w. Miłośniczką zwierząt była sama królowa Wiktoria.

W 1978 r. UNESCO uchwaliła Światową Deklarację Praw Zwierząt.

W poszczególnych państwach ochronę zwierząt regulują ustawy. Polska ustawa o ochronie zwierząt pochodzi z 1997 r.

Do praw zwierząt należą m.in. wolność od cierpienia, prawo do humanitarnego traktowania, prawo do życia zgodnie z warunkami właściwymi dla danego gatunku. Obrońcy praw zwierząt postulują m.in. wprowadzenie zakazu wykonywania doświadczeń na zwierzętach.

Prawa zwierząt w Polsce

Polskie ustawodawstwo przewiduje karę do 2 lat więzienia za znęcanie się nad zwierzętami. Niestety, przepisy często nie są egzekwowane, a sądy rzadko orzekają najwyższy wymiar kary.

Ważną kwestią jest uczulenie społeczeństwa na problem okrucieństwa wobec zwierząt i zachęcenie do zgłaszania przypadków znęcania się na policję.

Warto dodać, że karmienie bezdomnych kotów i zapewnianie im schronienia jest realizacją przepisów ustawy, a utrudnianie tego jest bezprawne.


Tagi: prawa zwierząt, ustawa o ochronie praw zwierząt
Autor: lukasz Dodano: o godzinie 09:14 dnia 21.11.2011

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu