Pies w podróży - niezbędne kroki

Pies w podróży - niezbędne kroki

Będąc właścicielem psa, nieuniknionym jest podróżowanie ze swoim ulubieńcem. Jednak czy zawsze zapewnimy mu przy tym maksimum komfortu?

Niezależnie od tego jak długa podróż nas czeka, dokąd i czym jedziemy, warto się odpowiednio do tej wyprawy przygotować. Wówczas wspólne wypady będą dla wszystkich przyjemnością.

Jak zatem zapewnić bezpieczeństwo sobie i zwierzęciu?

Odpowiedzią na powyższe pytanie są specjalne transportery lub boksy transportowe, które okazują się pomocne nie tylko w trakcie jazdy samochodem, lecz również podczas przejazdów koleją, podróży lotniczych, morskich czy zwykłych spacerów lub wycieczek rowerowych.

Pamiętajmy, że pies podróżując środkami komunikacji miejskiej musi być na smyczy, mieć założony kaganiec, a opiekun powinien posiadać przy sobie jego książeczkę zdrowia z zaświadczeniem o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Nałożenie psu kagańca nie świadczy o jego agresywności, a o kulturze osobistej właściciela. Uwzględnijmy, że wraz z nami autobusem, czy tramwajem podróżuje wielu innych ludzi. Nasz pupil może być najłagodniejszy na świecie, ale w innych może wzbudzać strach. Dzieci lub osoby nietrzeźwe swoim zachowaniem mogą sprowokować psa do zachowań agresywnych, choćby ze strachu. O wypadek nie trudno, lepiej więc być ostrożnym i przewidującym. A zakładanie psu kagańca traktujmy, jako wyraz szacunku dla innych ludzi.

Dlaczego transporter jest niezbędny?

Psy powinny być transportowane w komfortowych i bezstresowych warunkach. Nieistotne, czy jest to kilkugodzinny wyjazd rodzinny, czy też krótka podróż do weterynarza, pupil przewożony samochodem musi być odpowiednio zabezpieczony. Zależy od tego bezpieczeństwo nie tylko zwierzęcia, ale też i współpasażerów.

Psy średnie i małe podróż samochodem powinny odbywać w specjalnych transporterach. Na krajowym rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów - różnią się nie tylko wielkością, ale także typem - poza najpopularniejszymi transporterami przewożonymi na tylnym siedzeniu można kupić np. specjalne dostosowane do samochodów kombi. Jeżeli transporter umieścimy na tylnym siedzeniu, koniecznie musimy pamiętać o zapięciu go pasami (większość posiada przeznaczone do tego uchwyty) - w przeciwnym razie ostre hamowanie może skończyć się boleśnie zarówno dla właściciela jak i dla zwierzaka zamkniętego w środku. Dlatego warto zdecydować się na wyrób renomowanego producenta, aby mieć pewność, że jakość boksów będzie wysoka, a sposób wykonania nie zaszkodzi pupilowi. Do wyboru mamy boksy transportowe różnej wielkości. Transportery to doskonały wybór dla osób, które zamierzają podróżować ze swoim zwierzakiem samochodem. Gwarantuje łatwe, stabilne ustawienie, a nawet przypięcie pasami bezpieczeństwa.

Budowa boksu transportowego

Niektóre boksy mają kształt trapezu, dzięki czemu wnętrze jest przestronne i odpowiednie do przewozu małych i średnich zwierząt. Transporter powinien mieć bardzo silną i stabilną konstrukcję, najlepiej zabezpieczoną łączeniami z włókna szklanego. Zapewnia to bezpieczeństwo czworonoga w podróży. Profile w boksach najwyższej jakości wykonane są z drewna brzozowego, odpornego na działanie wody, co zapewnia czystość i higienę. Całość jest banalnie prosta w montażu i demontażu. Przeznaczony do zamocowania na siedzeniu, lub tuż za tylnym rzędem siedzeń w aucie. Trwałe i solidne, łatwe do utrzymania w czystości, posiadają zapięcia do pasów bezpieczeństwa oraz otwory do umocowania transportera do podłoża (podłogi lub siedzenia). Boks jest całkowicie bezpieczny, gdyż zazwyczaj zamykany jest na drzwi z zatrzaskiem, wyposażone w obrotową gałkę i zamek na klucz. Dzięki tym zabezpieczeniom mamy pewność, że pupil nie wydostanie się z boksu podczas podróży. Decydując się na zakup transportera, w trosce o zdrowie pupila, rozsądniej wybrać transporter nieco droższy, ale posiadający pojemniki na karmę i miskę na wodę. Niektóre modele transporterów, mogą posiadać specjalny system do odprowadzania nieczystości – idealne rozwiązanie w przypadku długiej podróży.

Coś dla większych ras!

Tymczasem duże psy powinny jeździć zapięte w specjalną uprząż, tj. rodzaj pasów bezpieczeństwa. Zapobiega ona niepożądanym "spacerom" psa po samochodzie. Niekontrolowane, gwałtowne wtargnięcie zwierzęcia na przednie siedzenie w czasie jazdy (kiedy zobaczy innego psa przez przednią szybę) może okazać się fatalne w skutkach. Jadąc dłużej niż dwie godziny, powinniśmy zaplanować psu spacer oraz zapewnić dostęp do wody. Przed rozpoczęciem wyprawy dobrze jest wybrać się z psem na dłuższy spacer, tak by miał szanse zmęczyć się i wybiegać. Planując wyjazd samochodem można pomyśleć o podaniu naszemu pupilowi środków farmakologicznych, które pomogą znieść trudy podróży. I tu po konsultacji z weterynarzem można podać zwykły aviomarin (dostosowując ilość leku do wagi psa) lub zdać się na środki wyciszające i relaksujące (np. ziołowe tabletki).

Przepisy dotyczące transportu zwierząt

Transport zwierząt na terenie Unii Europejskiej regulują bardzo dokładne i szczegółowe przepisy. W większości krajów wwożone psy (przepisy te dotyczą także kotów i fretek) powinny posiadać mikroczip lub czytelny tatuaż w celu identyfikacji, muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz koniecznie posiadać paszport wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii. Szczepienie przeciwko wściekliźnie traktowane jest, jako ważne dopiero 21 dni po pierwszym szczepieniu i w dniu szczepienia w przypadku szczepień przypominających. W Unii Europejskiej obowiązuje zakaz transportu psów w wieku poniżej 3 miesięcy niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie. Bardziej skomplikowana procedura obowiązuje w przypadku podróży z psem na teren Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty i Szwecji - wszystkie te kraje wymagają badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie, jako potwierdzenia skuteczności szczepionki, a także odrobaczenia zwierząt przed wwiezieniem na terytorium kraju. Z uwagi na to, iż przepisy regulujące podróżowanie zwierząt poza granicami naszego kraju są bardzo drobiazgowe i występuje wiele różnic między ustaleniami w poszczególnych krajach, przed wyjazdem koniecznie trzeba zasięgnąć informacji w ambasadzie kraju, który planujemy odwiedzić. Godnym uwagi jest fakt, że przepisy dotyczące przemieszczania zwierząt przestrzegane są niezwykle restrykcyjne. Odrębne przepisy regulują transport lotniczy zwierząt. Drogą powietrzną możliwe jest przewożenie psów, które przekroczyły 10 tydzień życia, obowiązuje też książeczka zdrowia i zaświadczenie lekarsko-weterynaryjne o stanie zdrowia.

Zanim wyjedziemy w dłuższą podróż przyda się konsultacja z lekarzem weterynarii, który skontroluje ważność szczepień, zbada zwierzaka, w szczególnych sytuacjach może zalecić podanie leków.

Autor: www.swissvital.pl
Tagi: swissvital, pies w podróży, podróże ze zwierzętami
Autor: swissvital Dodano: o godzinie 14:45 dnia 19.10.2013

Komentarze

  • Takna 13 gru 2013, 12:49:53
    Najlepsze klatki do transportu zwierząt mają w sklepie http://www.maxizoo.pl/ Szczerze polecam!
Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu