Raćka - historia pewnej świnki domowej

Raćka - historia pewnej świnki domowej

Świnka Raćka to wyjątkowa świnia domowa. Jedyna w Polsce świnia bywająca na salonach, jedyna świnia zapraszana przez instytucje i organizacje na specjalne okazje, jedyna świnia szkolona w zakresie posłuszeństwa, jedyna, którą zaprasza telewizja i radio, jedyna, która prowadzi własny Fanpage. Jedyna Polska Biała Zwisłoucha, która ma coś do powiedzenia. Co takiego ma do przekazania ludziom Świnka Raćka? Skąd się wzięła? Co robi i dlaczego?

Raćka została mianowana Ambasadorką Fundacji Pies Szuka Domu. Fundacja powstała, aby pomagać bezdomnym zwierzętom. Pod jej opieką znajdują się głównie bezdomne psy. Raćka poprzez swoje nietuzinkowe działania zwraca uwagę i stara się pomóc w zmniejszeniu liczby bezdomnych psiaków w naszym kraju.

Raćka urodziła się w sierpniu 2013 roku. Za namową Marka Piekarczyka - lidera zespołu TSA Fundacja ocaliła z hodowli trzody chlewnej najsłabsze prosię, które według farmera nie miało żadnych szans na przeżycie. Maleńkie prosiątko zostało przywiezione do Fundacji, a Marek Piekarczyk został jej ojcem chrzestnym. Przez pierwszy miesiąc Świnka poznawała otaczający ją, nowy świat. Nawiązywała pierwsze przyjaźnie z psami i innymi zwierzętami zamieszkującymi w Fundacji. Kozioł Diablo do dziś jest jej ulubionym kumplem, a stadko kur jest z nią nierozłączne. Konie, kury, kozy, ale przede wszystkim psy są przyjaciółmi i kompanami zabaw Raćki.

Po okresie socjalizacyjnym nadszedł czas na poważniejsze zadania. Pierwszym zadaniem Raćki był udział w projekcie Fundacji „ Kalendarz 2014”, w którym uczestniczyła razem z bezdomnymi psami wraz z: Markiem Piekarczykiem, Damianem Ukeje, Lipali, Grzegorzem Skawińskim, The Sneg, Patrycją Markowską, Big Cyc, Milczeniem Owiec, Kultem, Myslovitz i Napalm Death oraz najbardziej rockową ekipą radiową – Eską Rock. Potem przyszedł czas na własnego Fanpage’a, na którym Raćka na bieżąco relacjonuje podejmowane przez nią działania. Fanpage Świnki ma już prawie 7 tys. polubień!

Świnka promuje zdrowy tryb życia: spaceruje po okolicznym lesie, jeździ na plażę, bierze udział w dogtrekkingu. Publikuje również „Raćkowe Wege Przepisy”. Została również świnką mors’ką na specjalne zaproszenie Morsów z Gdańska. Raćka sporo podróżuje, bo żeby głosić idee adopcji bezdomnych psiaków musi opuścić swoje ranczo, aby dotrzeć do jak największej ilości ludzi. Pod hasłem „Raćki podróże małe i duże” odwiedza różne miejsca od małych miasteczek, po stolicę, a wszędzie tam towarzyszy jej profesjonalny fotograf Maurycy Śmierzchalski z Frames Studium Fotografii, który dokumentuje działania Raćki. Świnka pomaga nie tylko zwierzakom. Została zaproszona również do udziału w WOŚP gdzie wspólnie z Pomorską TV kwestowała na rzecz chorych dzieci.

Dzieciństwo dzieciństwem, ale kiedy Raćka osiągnęła wiek szkolny przyszedł czas na edukację. Świnka z zacięciem uczęszczała do pierwszej klasy w szkole dla psów. Podstawowe posłuszeństwo, które znają psy jest niezbędne również dla Raćki, aby mogła reprezentować godnie swoich psich bezdomnych przyjaciół.

Edukację w pierwszej klasie Raćka ukończyła z wyróżnieniem otrzymując promocję do drugiej klasy oraz świadectwo z czerwonym paskiem. Pogratulować Raćce wyników w nauce przyjechał nawet jej ojciec chrzestny - Marek Piekarczyk. Wydarzenie to nie umknęło uwadze Telewizji Polskiej, która postanowiła to udokumentować i obwieścić światu. Media nie po raz pierwszy skupiły swoją uwagę na osobie Raćki. Jako postać wyjątkowa, niosąca szlachetne przesłanie często jest zapraszana do stacji telewizyjnych i radiowych gdzie może opowiadać o swoich wyjątkowych pomysłach. Telewizja Polska zrobiła również film dokumentalny pt. : „Raćka i inni.”

Obecność świnki w takich programach jak: Teleexpress, Fakty, Pytanie na Śniadanie, Panorama, Panorama Dnia, Superstacja, Kamień, nożyce, papier, Kawałek świata i herbata, Radar, przyczyniły się do szerszego przekazu problemu bezdomności zwierząt oraz akcji adopcyjnych.

Pozytywny wizerunek Raćki przyciąga do siebie wszystkich. Raćka miała przyjemność przebywać i fotografować się w towarzystwie takich gwiazd jak: Marek Piekarczyk oraz zespół TSA, Tomek Lipnicki, zespół Lipali, Krzysztof Skiba, zespół Big Cyc, Grzegorz Skawiński, Justyna Steczkowska, Tomek Lach – Tomson, Aleksander Milwiw-Baron z zespołu Afromental, Marysia Sadowska, Tomasz Karolak, Dawid Kwiatkowski, Łukasz Luk Jeleniewski, Adrian Kulik- Qlos z zespołu Lipali oraz Tuff Enuff, Franciszek Walicki. Na dzień dzisiejszy Raćka nieustannie ćwiczy przed wystąpieniem w programie Mam Talent, do którego to została zaproszona przez stację TVN.

Nie przeszkadza jej to jednak, aby czynnie uczestniczyć w działaniach Fundacji i postępować na rzecz bezdomnych zwierząt. Świnka przyjęła patronat honorowy nad innowacyjnym projektem Fundacji Pies Szuka Domu „ Szczęście w Pakiecie”. Fundacja, aby promować ideę adopcji postanowiła każdemu przyszłemu właścicielowi, który podaruje bezdomnemu psu nowy dom, podarować w pakiecie bezpłatne szkolenie z posłuszeństwa oraz wizytę weterynaryjną gratis. Raćka, aby nagłośnić ten projekt weźmie udział w Marszu 520 km Polskim Wybrzeżem „ Krok do Domu” gdzie będzie reprezentować swoich przyjaciół z Fundacji i maszerować przez trzy tygodnie z nadzieją, ze w ten sposób pomoże im znaleźć kochającą rodzinę. Marsz rozpoczyna się 1 maja 2014 w Świnoujściu a uczestnicy podążać będą do wschodniej granicy kraju w miejscowości Piaski. Marsz jest wydarzeniem medialnym, jest to czwarta z kolei tego typu inicjatywa Fundacji, a patronat medialny nad wydarzeniem objął Teleexpress.

Świnka Raćka mimo, iż tak wiele działań podejmuje, ma czas na zabawę, psoci i… jest szczęśliwą świnką.

Kontakt ze Świnką Raćką: raćka@piesszukadomu.pl

Tel. : 608 048 040

Fundacja Pies Szuka Domu

83 – 331 Przyjaźń, Sulmin 1d


Tagi: świnka raćka, pies szuka domu, fundacja
Autor: lukasz Dodano: o godzinie 12:54 dnia 28.04.2014

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu