Opieka nad starszym zwierzęciem

Opieka nad starszym zwierzęciem
Opieka nad starszym zwierzęciem

Starsze psy i koty są podatne na różnego rodzaju dolegliwości związane z wiekiem, ale dzięki dobrej opiece mają szansę cieszyć się długim życiem.

Oznaki starości

Psy i koty zaczynają się starzeć w wieku ok. 7 lat. Stare zwierzęta są mniej aktywne – więcej śpią i odpoczywają, mają mniejszą chęć do zabawy. Innymi oznakami starości mogą być siwe włosy, matowe futerko, osłabione zmysły, kłopoty z narządami wewnętrznymi. Wiele starszych psów i kotów ma skłonności do tycia.

Opieka

Starszy zwierzak potrzebuje odpowiedniej diety. Musimy ograniczyć ilość spożywanego przez niego białka, aby nie dopuścić do nadwagi, która byłaby obciążeniem dla stawów. Zwierzę potrzebuje za to więcej witamin E i C, L-karnityny, kwasów Omega 3 i 6, beta-karotenu. Dostępne są specjalne karmy dla seniorów.

Od 7. roku życia warto częściej chodzić ze zwierzakiem do weterynarza; wskazane są regularne badania krwi i moczu.

Zachęcajmy czworonoga do ruchu, ale w granicach jego chęci i potrzeb. Przygotujmy mu legowisko w ciepłym miejscu i spróbujmy częściej okazywać mu czułość, głaskać go.

Niektóre zwierzęta potrzebują takich ułatwień, jak podesty pomagające wskoczyć na ulubione, wyżej położone miejsce. Miski z karmą i wodą dla dużych psów postawmy na podwyższeniu.


Tagi: starsze zwierzęta, opieka, dieta zwierząt
Autor: milosnicyzwierzat Dodano: o godzinie 22:32 dnia 24.11.2011

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu