Buldożek francuski

Buldożek francuski

Buldożki francuskie należą do tego typu ras, których powstanie jest w pewnym wymiarze dziełem przypadku. W końcu XIX wieku, w stolicy Francji (a dokładniej - w jej biedniejszych rejonach) zaczęto krzyżować niewielkie psy miejscowe z przybyłymi z wraz z poszukującymi pracy obywatelami wysp brytyjskich buldogami angielskimi. W ówczesnym Paryżu psy wykorzystywano do wielu celów, jako swoistą siłę roboczą.

A jednak nowa rasa przykuła uwagę bogatszych mieszczan - i tak oto buldożek francuski wkroczył na swoich krótkich łapkach na salony. Stopniowo fascynacja niewielkim pieskiem zaowocowała oficjalną rejestracją rasy. Buldożek zyskał popularność nie tylko we Francji - jak wiadomo, Paryż od lat kreował przecież światowe trendy. Niestety, po burzliwym okresie wojennym, jedyna jak dotąd wywodząca się z Paryża rasa psów zaczęła zanikać. Dopiero dzięki zaangażowaniu hodowców udało się przywrócić względną liczebność populacji.

Współcześnie buldożki francuskie cieszą się po raz kolejny dużym powodzeniem, mimo, iż wymagają one sporo troski oraz regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rasa ta należy do raczej wrażliwych i podatnych na występowanie chorób. Te urocze psiaki charakteryzuje krępa budowa ciała, mocny szkielet oraz umięśniona sylwetka. Masywne jest nie tylko niewielkie ciałko, lecz także głowa, o nieco kwadratowym kształcie. Pysk, jak u każdego buldoga jest płaski i sympatyczny, z przodozgryzem, natomiast oczy są charakterystycznie wyłupiaste, a uszy sterczące. Warto zaznaczyć, że z tymi dwoma ostatnimi cechami wiąże się konieczność szczególnej dbałości o higienę. Hodowcy uwielbiają buldożki francuskie nie tylko ze względu na ich wyjątkową fizjonomię. Psy te charakteryzuje duże oddanie i emocjonalne przywiązanie do właściciela. Ponad to są to zwierzęta chętne do zabawy, wesołe, ale też stosunkowo łatwe do ułożenia. Warto zaznaczyć, iż na co dzień buldogi wymagają umiarkowanej dawki ruchu. Choć wykazują bowiem pewne tendencje do tycia, to psów tej rasy nie należy przemęczać z uwagi na delikatne stawy.

Buldogi są dość wymagające w utrzymaniu - źle znoszą wysokie temperatury, mają skłonność do podrażnień skórnych (szczególnie w fałdkach), do infekcji skórnych, a także do problemów okulistycznych i z uszami. Dlatego też bardzo istotne jest, by zapewniać im troskliwą opiekę na co dzień, a także cyklicznie pojawiać się u lekarza weterynarii, by skontrolować stan zdrowia pupila.

Okolice oczu można profilaktycznie przemywać, jednakże zarówno preparat, jak i częstotliwość tego zabiegu lepiej omówić ze specjalistą. Podobnie wygląda pielęgnacja uszu - ich czyszczenie warto poprzedzić specjalistą, który pokaże nam odpowiednią metodę. Nie należy przy tym powtarzać zabiegu zbyt często. Podrażnienia skóry każdorazowo trzeba konsultować w lecznicy. Mogą być one wynikiem alergicznych chorób, ale też problemów z układem odpornościowym. Nie warto ryzykować utraty zdrowia przez pupila i samemu stawiać jakiejkolwiek diagnozy. To, co możemy jednak robić we własnym zakresie, to profilaktyka. Sprowadza się ona do zapobiegania infekcjom skórnym (przemywanie fałd na skórze buldożka), szczotkowania (nie ma tutaj ograniczeń, co do częstości), codziennego czyszczenia zębów i jamy ustnej. Ostatnia czynność pozwoli uniknąć kamienia nazębnego, oraz często wynikającego z niego zapalenia dziąseł a nawet psucia się i wypadania zębów. Mycie całego psiaka, a więc kąpiele, są oczywiście potrzebne, jednak wiele zależy od tego, jakie jest środowisko otaczające psa. Jako, iż skóra buldoga jest wrażliwa, a on sam źle znosi chłód, należy pamiętać, by po każdej kąpieli wytrzeć psa do sucha i pozostawić w ciepłym, bezwietrznym.


Tagi: buldożek francuski, buldog, royal canin
Autor: lukasz Dodano: o godzinie 21:21 dnia 09.07.2015

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu