Zamiast Mamy - czyli jak dbać o młode zwierzęta

Zamiast Mamy -  czyli jak dbać o młode zwierzęta
Zamiast mamy – opieka nad oseskiem

Zdarza się czasem sytuacja, że kotka czy suka odrzuca nowo narodzone kocięta lub szczenięta, nie ma pokarmu lub ginie czy choruje. Wówczas to na nas spada obowiązek opieki nad maluchami. Jak sobie z tym poradzić?

Ciepło

Kocie i psie matki zapewniają swoim dzieciom ciepło. Temperatura, w której powinny przebywać nowo narodzone zwierzaki to 30-32˚C. Możemy ją osiągnąć przez ustawienie kartonu-legowiska blisko źródła ciepła, bądź przez położenie pod kocyk termoforu. Temperaturę będziemy obniżać stopniowo, powoli; tak, aby w wieku 3 tygodni maluchy pozostawały w co najmniej 24˚C.

Karmienie

Dla kociąt mleko krowie jest nieodpowiednie, gdyż zawiera za dużo laktozy. Specjalne mleko dla kociaka kupimy w lecznicach weterynaryjnych i niektórych sklepach zoologicznych. Gotowe mleko produkowane jest również z myślą o szczeniętach.

Szczenięta karmimy 4-5 razy na dobę, a kocięta – 5-6 razy. Po ukończeniu przez maluchy 1. tygodnia życia zmniejszamy liczbę posiłków o 1. Mleko powinno mieć temperaturę ok. 37˚C; podajemy je pipetą, strzykawką lub małą buteleczką ze smoczkiem. Po posiłku masujemy okrężnie brzuszek zwierzaka, gdyż przez pierwsze 3 tygodnie potrzebuje on stymulacji jelit, aby strawić pokarm i móc się wypróżnić.


Tagi: młode zwierzęta, osesek, kociaki, szczeniaki, opieka
Autor: lukasz Dodano: o godzinie 09:03 dnia 29.11.2011

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu