Kot Manx (Kot z Wyspy Man)

Kot Manx (Kot z Wyspy Man)
KategoriaKoty
PodkategoriaManx
Autorlukasz
Dodanoo godzinie 08:51 dnia 20.01.2012

Jedną z najrzadszych ras kotów jest Kot Manx. Manx jest kotem bezogoniastym lub ze szczątkowym ogonem. Nazwa rasy nawiązuje do wyspy Man z której to, pochodzą jedyne w swym rodzaju koty bezogoniaste. O powstaniu rasy krążą różne legendy, jedna z nich nawiązuje do biblijnej opowieści o Arce Noego. Według legendy Kot Manx jako ostatni wszedł na Arkę Noego, a zamykające się wrota przycięły mu ogon. Dlatego jego potomkowie rodzili się bez ogona. Najprawdopodobniej jednak rasa powstała z powodu mutacji genetycznej, ponieważ zmutowany gen (odpowiedzialny za brak ogona) jest genem dominującym.

Koty Manx są średniej wielkości, ich waga waha się między 4,5-5,5 kg. Sierść może być krótka lub długa, kolejną charakterystyczną cechą, oprócz braku ogona, są wyraźnie dłuższe przednie łapy.

Koty z Wyspy Man są łagodne i przyjaźnie nastawione. Szybko przywiązują się do swojego właściciela. Charakterystyczne dla tej rasy jest dbanie o własne terytorium, co objawia się bardzo czujnym pilnowaniem domów lub mieszkań. Nawet najmniejszy hałas powoduje że kot zrywa się i szuka źródła.

Koty Manx dożywają często dwudziestu lat.

Link do dodatkowego źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kot_Manx

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu